Maria Sierra Zahl

Maria Sierra Zahl er utdannet frisør og maskør/parykkmaker med svennebrev fra Det Norske Teatret i 2006.Hun har jobbet i flere år på Det Norske Teatret, Nationaltheatret og Den Norske Opera & Ballett.

I sin lange karriere har Maria vært maske- og parykkansvarlig på en rekke store teaterproduksjoner på Brageteatret og Teater Ibsen.

Maria jobber med egen produksjon og design av håndlagde parykker som hun leverer til spillefilmer, tv-serier og teaterbransjen.

Maria har en solid utdannelse og erfaring i karakteranalyse og stilhistorisk oppbygging av karakterer til teater- og filmroller. Maria har holdt kurs og undervist for alt fra små teatergrupper til fagskoler. Maria er også mentor for lærlinger i maskør- og parykkmakerfaget, hun har skrevet fagplanen for maskør- og parykkmakerfaget i samarbeid med andre. Maria er også sensor for de som tar svennebrev som maskør- og parykkmakere i Norge.