Teaterdagene 2026

Kvifor teatret? – basiskurs i leiing og regi

Holdt av: 

Basiskurs i leiing og regi gir deltakarane dei grunnleggande ferdigheitene til å kunne drive som instruktør i sitt lokallag. I små lag vert det ofte mange oppgåver på kvar person, og det vert fort slik at instruktøren også har som ansvar å leie gruppa, og i praksis vere produsent. Dette kurset gir deg som deltakar ei klarare forståing av kva dei ulike rollene inneber og korleis du skal takle ulike oppgåver.  

Kurset er praktisk lagt opp og vi vil vere innom desse tinga: 

  • Korleis leie ei gruppe 
  • Korleis vere ein god rollemodell for teatergruppa 
  • Kva kan ein gjere for å få til godt samspel i ei gruppe beståande av ulike menneske? 
  • Planlegging av eit prosjekt – frå idé eller første gjennomlesing av manus til premiere 
  • Korleis jobbe seg gjennom eit manus? 
  • Praktiske øvingar til bruk i amatørteatergruppa 
  • Lure regigrep; korleis skape «magi» på scena? 
  • Korleis finne karakter/rollefigur 

Kvifor teatret?  

Kvifor insisterer vi på å bygge ein by av tre og papir og hevde at det er verda? 

Flyktar vi frå verkelegheita? Eller har verkelegheita blitt så kjedeleg at vi trenga scenelysa for å lyse den opp? 

Dei seier at livet er originalen og teateret er ein etterlikning. Men eg trur det motsette. Utanfor brukar vi masker for å behaga marknaden, familiane våre og forbipasserande. Vi handlar av nødvendigheit for å overleve. Men her tek vi av oss ei maske for å ta på oss ei anna, og i den nøyaktige augneblinken seier vi det vi aldri turte å seie før. Teateret er den einaste staden der tida stoppar for å spørje oss: «Kven er du når ingen ser deg?» 

Teateret er laboratoriet der vi opplever døden utan å døy, og der vi opplever kjærleik utan å bryte saman. Kvifor teatret? Fordi sjela gjennomborer verkelegheita sine grenser, kjem hit for å puste inn fantasiens vidder. 

Vi handlar ikkje for å lure publikum. Vi handlar for å fortelje dei at vi alle er passasjerar på same skip, som søker etter meining mellom mørke og lys. Viss livet er kaos, er teater det siste forsøket på å bringe orden i det kaoset. 

Dette kurset kan tegnspråktolkes / skrivetolkes.
Ved tolkebehov – spesifiser i påmeldingsskjema.

Foto: Maren Elise Markussen
Foto: Maren Elise Markussen

Sted: Lillehammer
Dato: 18.-20. september 2026
Varighet: 12 timer
Oppstart: Fredag 18.9 klokken 18:00
Pris: kr 1900 medlem NATF/Kr 2100 ikke medlem NATF

 

Earlybird

Melder du deg på kurs innen 1.juli 2026 kan du få -10% rabatt!

Rabattkode: EB26

Kursavgiften dekker i tillegg til ditt kurs lunsj lørdag og søndag, og
inngang på alle forestillinger. 

Earlybird

Melder du deg på kurs innen 1. juli 2026 kan du få -10% rabatt!

Rabattkode: EB26 

Foto: Tori Flaatten Halvorsen

Shwan Wahed er scenekunstnar,  teaterinstruktør, pedagog, musikar og medvandrar i livet. Fellesskapet er Shwans agenda for å sette i gong prosessar. Han er kulturbyggar mellom forskjellige etniske i fellesskapet. Sidan 2017 har han vore tilsett ved Den Mangfaldige Scenen som teaterinstruktør og musikar. Opprinneleg kjem han frå Irak og kan  fleire språk.