Teaterdagene 2025

Kostymekurs – Karaktersterke kostymer

Holdt av: 

Kursbeskrivelse:

Hva skal til for å lage gode kostymer?

Første del av arbeidet handler om å tenke ut kostymer som gir publikum forståelse for karakterene i stykket, samtidig som du skaper mulighetsrom for skuespilleren til å uttrykke sin karakter. Dernest må du finne eller skape det kostymet som best uttrykker nettopp det karaktersterke. 

I første del av kurset skal vi derfor se litt på hvordan vi kan bryte ned et manus og vi skal tenke ut ulike måter å sette sammen kostymer på. Her får dere utdelt et case som vi sammen jobber frem i grupper. 

Den andre delen av kurset vil handle om ulike sider rundt praktisk tilrettelegging av kostymearbeid. Til denne delen ønsker jeg at du som deltaker skriver til meg hva du ønsker at vi skal ta opp. For eksempel, jeg sliter med jakkesøm, jeg trenger å lære en lett måte å sy skjorter på og så videre. Ønske meldes innen 1. september 2025.

Basert på gruppedeltagernes ønsker, syr jeg sammen et opplegg som mest mulig sikter på å dekke behovet for hele gruppa som helhet. Utover egne behov kan vi også se på hvordan man kan bygge opp eller organisere et kostymelager. Hvordan lage enkle sømbyster, og hvordan ta mål.  

Alle må ta med egne symaskiner, utstyr og eget tekstil/kostymecaser de vil jobbe med.

Ta også med en gammel genser til deg selv som kan klippes i stykker, må dekke godt.

Mailadresse direkte til Berit for å melde inn ønsker mottas ved påmelding til hennes kurs.

Kjøreplan:

  • Fredag 18-20: Vi blir kjent og begynner å jobbe med en tekst og starter gruppearbeid.
  • Lørdag 9-13: Gruppearbeidet fortsetter, vi diskuterer kostymedesign og viser ting for hverandre.
  • Lørdag 15-18: Praktisk kostymearbeid basert på innsendte ønsker.
  • Søndag 10-13: Praktisk kostymearbeid basert på innsendte ønsker fortsetter.

IMG_20250421_123930

Kursavgiften dekker i tillegg til ditt kurs lunsj lørdag og søndag, og
inngang på alle forestillinger. 

Earlybird

Melder du deg på kurs innen 1. august 2024 kan du få -10% rabatt!

Rabattkode: EARLYBIRD2024 

Foto: Therese Lee Støver

Berit Haltvik With er frilans kostymedesigner. Hun jobber med kostymedesign, scenografi og kostymekunst, og har base ved Teateratelieret i Trondheim. Fokusområde for hennes arbeide er utforsking av det estetiske formidlingspotensialet i kostymer og eksperimentering med ulike typer materialitet.

Hun har en bachelor i kunsthistorie og en master i Kostymedesign fra The Arts Institute at Bournemouth, UK og har designet og produsert kostymer til ulike prosjekter innen teater, dans, klovning og TV/film siden 2005.

Hun har også holdt flere kurs innen kostyme- og redesign. I 2017 var hun fylkeskunstner i Sør-Trøndelag og fra 2023 til 2024 hadde hun Statens kunstnerstipend for å utforske tema Arv.